Bilimsel Çalışmalara Göre En İyi Kilo Verme Yöntemi Nedir Google

Bilimsel Çalışmalara Göre En İyi Kilo Verme Yöntemi Nedir

Pek çok kişi, kilo verme programları üzerine kendi teorilerinin
çığırtkanlığını yaptıkları kitaplar yazarak milyonlarca dolar para kazandılar. Kısa ve daha da önemlisi uzun vadede gerçekten etkili olup olmadıklarını anlamak için bilimsel açıdan incelenen programların sayısı çok azdır.

Düşük karbonhidrat diyetleri, yağ bakımından nispeten zengin diyetlerdir. İlk olarak Dr Robert Atkins tarafından öne sürülen
düşük karbonhidrat diyeti, yalnızca yağ bakımından zengin değil aynı zamanda kötü yağlar bakımından zengin bir diyet olup çıkmıştır.

Atkins diyetinin daha yeni türlerinde, hâlâ karbonhidrat tüketiminin az
olması öneriliyor ancak tüketilecek olanların da iyi karbonhidratlardan
oluşması gerektiği ekleniyor. Bu diyetlerde ayrıca, önerilen fazlaca yağ içeren diyetlerdeki yağın çoğunun da iyi yağlar olması gerektiği söyleniyor. Aynı durum, diğer popüler bir diyet olan South Beach (Güney Sahili) diyeti için de geçerlidir.

Peki, kilo vermek için düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetlerin, düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyetlerden daha etkili olduğuna dair ne gibi bir kanıt vardır?

Yakın zamana kadar bu yönde hiçbir kanıt yoktu. Ancak, 2003 ve 2004
yıllarında yayımlanmış olan birkaç çalışma, 6-12 aylık bir süre için, düşük
karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetlerin muhtemelen daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Fakat aynı sonuçların, bir seneden daha fazla bir sürede, düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyetler için aynı yönde olduğu görülmüştür.

Bunun başlıca sebebi, her iki tip diyeti uygulayan kişilerin tekrar kilo alma
eğiliminde olmalarıdır. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen en şaşırtıcı
bulgu­lardan biri de, düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetlerin, pek
çoklarının düşündüğü gibi, kötü kolesterol gibi zararlı yağların kandaki
düzeylerini artırmadığı olmuştur.

Kısa vadeli kilo verme konusunda düşük karbonhidratlı diyetlerin
düşük yağlı diyetlere göre üstün olmasının sebebi nedir?

Genellikle benimsenen bir teori, düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı
diyetlerle kilo vermeye çalışan pek çok kişinin, yüksek glisemik yoğunluğuna sahip kötü karbonhidratlar bakımından zengin yiyecekler yemiş olmalarıdır. Çabuk sindirilen yiyecekler, kan dolaşımınıza, birden, çok fazla şeker yükler. Kan şekerinin aniden yükselmesi, kanın şekerden temizlenmesi için insulin salgılanmasına sebep olur.

Ancak bu ani salınım, yalnızca birkaç saat içerisinde kan şekerinizin aşırı derecede düşmesine sebep olabilir. Ve kan şekeriniz çok düşük olduğunda aç hissedersiniz. Yemek yedikten kısa bir süre sonra kan şekeriniz düşükse, muhtemelen çok yemişsiniz demektir. Başka bir deyişle, düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetler, iştahınızı köreltme konusunda daha fazla işe yarayabilir.

Son Bulgulara Göre, Bilinenler Şunlardır:

Kilo vermenin yegane yolunun, yediğiniz yiyeceklerin içinde bulunandan
fazla kalori yakmak olduğu hâlâ doğrudur. Kısa vadeli de olsa bir kilo verme programının başarılı olması için, kalori alımınızı düşürmeli ve daha fazla egzersiz yapmalısınız.

Kısa vadede, düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetlerin, düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyetlerden daha fazla işe yaradığı doğru olabilir. Ancak, hiçbir diyetin, bir seneden fazla bir süre boyunca diyeti uygulayan kişilerin çoğunda başarılı olduğu ortaya çıkmamıştır.

Düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı bir diyet uygulamayı deneyecekseniz, alacağınız az miktardaki karbonhidratın iyi karbonhidrat ve alacağınız yağın iyi yağ olduğundan emin olun.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>