ender saraç selülit tedavisi Google

ender saraç

Dr. Ender Saraç’ten selülitten kurtulma yolları ve selülit bitkisel tedavisi için çözüm önerileri Masajla selülit tedavisi nasıl yapılır, selülit masaj yağı nasıl hazırlanır? Portakal kabuğu görünümünden kurtulmak için nelere dikkat etmeliyiz? Selülite iyi gelen bitkiler hangileridir? İşte tüm cevaplar.

Modern çağda hatalı beslenme ve az hareket başta olmak üzere pek çok faktörle oluşan selülitin tedavisi de bazen güç olabilmektedir. Tıptaki adı lipodistrofidir.

Artık sadece estetik değil, ileri aşamalarında tıbbî sorunlar da oluşturabilen bir hastalık olarak kabul görmeye başlamıştır. Erkeklerde daha çok göbek altı ve cinsel organ arasında görülürken kadınlarda ise basenler, kalça bölgesi, karın civarı hatta kolların üst bölümlerinde bile görülebilir. Normalde kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre çok daha fazladır, bunun en önemli nedeni hormonal etkenlerdir.

Bitkisel takviyeler : Ananas özlü haplar, papaya hapları, ayurveda tabletleri, enginar hapları, gotu kola ve zencefil hapları bu konuda yararlıdır. Piyasadaki güvenilir ve ruhsatlı olan bazı markaların ürün karışımlarından olan haplarının diyet + beslenme + spor kurallarına da uymak koşuluyla faydalı etkisi olabilir. Eğer sadece bir selülit hapını kullanır ve bahsettiğim diğer kurallara dikkat etmezseniz sonucun başarılı olması beklenemez.

Bitki çayları : Hiçbir çay veya baharat tek başına selüliti yok etmez, ancak yeşil çay, biberiye çayı, rezene çayı, zencefil, mısır püskülü ve maydanoz bu konuda yardımcı olabilir.

Baharatlar : Zencefil, biberiye, zerdeçal, mercanköşk, maydanoz ve kereviz sapı faydalıdır.

Beslenmede dikkat edilmesi gerekenler şunlardır : Özellikle bol sıcak su içilmesi belki de en önemli konudur. Günde en az 2-2,5 litre sıcak su içmek gerekir. Ayrıca kahve, asitli içecekler, fazla miktarda doğum kontrolü hapı, doymuş yağlı gıdalar, şarküteri ürünleri, beyaz un, beyaz şeker ve kırmızı et gibi gıdalar ile alkollü içeceklerin aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir.

Artırılacak gıdalar ise daha çok yeşil lifli yapraklı sebzeler, az yağlı gıdalar, bol bitki çayı, posalı lif oranı yüksek gıdalar, bol taze meyve ve sebze, tam tahıllardır.

Masaj : Doğal ham ipek kese ile, bu bulunamadığı takdirde sert lifli keseler ile (kabak lifi gibi) uçlardan merkeze doğru ve aşağıdan yukarıya doğru basınçla ve direkt deriye temas edecek şekilde yapılan masajın faydası vardır. Bu masajı özellikle sabah ve akşam aç karnına 2-3 dakika süresince uygulamak 3 hafta sonra olumlu sonuç verebilir. Ayrıca doğal çamur veya su yosunlarıyla yapılan veya melisa, biberiye, susamyağı, çam yağı, üzüm çekirdeği gibi bazı aromatik yağlarla yapılan masajların da katkısı olabilir.

Tabiki gerektiğinde ve hekim kontrolünde olmak şartıyla özel aletlerinde yararı vardır. Son yıllarda çalıştığım klinikte hastalar üzerinde en çok

yararını gördüğüm aletler ; yeni sistem LPG, karbondioksit tedavisi, yosunlu derin masaj aletleridir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>