hint yağının faydaları

hint yağının faydaları Google

aromatik bitkisel yağların özellikleri ve kullanış yöntemleri

hint yağının faydaları ( castor oil )

faydaları : mushil olarak kullanılır. saçlara kuvvet ve parlaklık verir. tırnak kırılmasını önler.

kullanılışı : dahilen ; 1 fincan suya 1-2 damla damlatılarak içilir. haricen ; masaj şeklinde uygulanır.

Hint yağının faydaları ve yararları çoktur. Hint yağının birden çok adı vardır. Bunlar ; Demene, hint baklası, kene tohumu ve hint çiçeği olarak da bilinir. Anavatanı Hindistan ve Afrika’nın tropikal bölgeleri olmakla beraber Mısır, Cezayir, Fas gibi Kuzey Afrika ülkelerinde ve Güney Avrupa’da da yetişmektedir.

Yerli bir bitki olmayan hint yağı bitkisi memleketimizde de mevcuttur. Bu bitkinin Anadolu’daki ziraatinin oldukça eski olması muhtemeldir. Antalya, Adana, Diyarbakır gibi Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tarlalarda ekilmekte veya tarla, yol kenarlarında kendiliğinden bitmektedir. Tropikal iklimlerde 10 metreyi bulabilen bitki boyu Türkiye’de 23 metreyi geçmez.

Hintyağı, bitkinin tohumları sıkılarak elde edilir. Anadolu’da bazı köylerde yağ elde etmek için tohumlar el değirmenleri veya bulgur dibekleri ile kaba toz haline getirilmekte, bu kaba toz tuzlu suyla kaynatılmakta ve suyun üstüne çıkan yağ kepçeler ile toplanmaktadır. Hint yağının faydaları ve yararları şöyledir. Hint yağı tohumlan içerdikleri nem adlı maddeden dolayı çok zehirlidir. 610 tohum zehirlenmeye 1020 tohum büyüklerde ölüme bile yol açabilir. çocuklarda ise bu doz 23 tohuma kadar inebilmektedir.

Tohumlardan hint yağı elde edildikten sonra kalan küspe, su buharı ile muamele edilerek ricin tahrip edilip hayvan yemi olarak tüketilir. Hintyağımn müshil etkisinin sebebi terkibindeki rıcınoleik asiddir. Hintyağı çok meşhur bir müshildir. Yumuşatırı olarak 210 gr, orta bir ishal için 20 gr. alınabilir. Bağırsak röntgeni gibi radyolojik incelemelerde önerildiği gibi 60 gr. hint yağı tüm barsaklan boşaltır. Etkisi içildikten 5 saat sonra başlar ve sancısızdır. Hint yağı saçlan kuvvetlendirmek amacıyla haricen de sürülebilir. Dikkat edilmesi gereken husus ise, tohumlar zehirlidir. Bu sebeple kullanılmamalıdır. Zehirlenme belirtileri kusma, tansiyon düşüklüğü ağrılı ve kanlı bir ishaldir.

Hint kahvesinin faydaları : Hint kahvesi veya diğer ismiyle yeşil kahve, zayıflatıcı ve kilo verdirici özelliği ile bilimsel çalışmalara da konu olmuş bir kahve türüdür. ABD de yapılan bir araştırmada hint kahvesi içerisinde bulunan klorojenik asit isminde bir bitkisel asit, kandaki şeker düzeyini düşürerek kilo kaybı sürecine yardımcı oluyor. Kan şekerini düşüren bir içecek olarak yeşil kahve (hint kahvesi) vücudun yağ yakımı hızını artırmakla beraber metabolizmayı da hızlandıran bir etki oluşturuyormuş. Bilimadamlarının 4 hafta süre ile yaptıkları deneylerde ve testlerde günde 1 fincan hint kahvesi içen kişilerin aylık 2 kilo zayıflama başarısı gösterdiği gözlenmiş. Normal türk kahvesi de 1 aylık süre ile içildiğinde ayda çeyrek kilo zayıflama sağlıyormuş

zayıflama yöntemleri arasında pek bilinmeyen Hint kahvesi, normal kahvenin pişirilmeden ham haliyle elde edilen tohumundan yapılan kahveye verilen isimdir. Pişirme veya kavurma esnasında yağ yakıcı enzimler büyük oranda yok olduğu için gerek yeşil çay, gerekse yeşil kahve tüketilmesi, zayıflamak için daha etkili bir formül olarak işe yarıyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>