internetten ilaç almak ne kadar dogru

internetten ilaç almak ne kadar dogru Google

internetten ilaç almak ne kadar dogru

internet yoluyla reçetesiz satılan ilaçların %62′si sahte ve sağlığa zararlı !

Uzmanlar, bazı internet sitelerinden hangi ortamlarda nasıl üretildiği belli olmayan ilaçlar satılarak milyonlarca kişinin hayatının tehlikeye sokulduğunu bildirdi.

Uzmanlar, yaptığı yazılı açıklamada, ilaçların ağrıların dindirilmesi, zihnin ve bedenin normal dışı durumlarının düzeltilmesi ve denetim altında tutulması için kullanıldığını, reçeteyle verilen bir ilacın hekim tarafından özel olarak yazılması gerektiğini belirtti.

Bir ilacın, üretiminden piyasaya sürülmesine kadar kalite emniyeti, iyi imalat uygulamaları ve kalite kontrolü aşamalarından geçtiğini kaydeden Uzmanlar, piyasaya çıktığı andan itibaren de ilacı kullanan hastaların beyanları doğrultusunda, doktor ve eczacıların yönlendirmesiyle Sağlık Bakanlığınca izlenmeye devam edildiğini bildirdi.

Son günlerde basına da yansıdığı üzere, bazı internet sitelerinden hangi ortamlarda nasıl üretildiği bile belli olmayan ilaçlar satılarak milyonlarca kişinin hayatının tehlikeye sokulduğunu hatırlatan uzmanlar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Teknolojiyle birlikte gerek bilgiye ulaşmada gerekse hayatın diğer alanlarında yaşamın kolaylaştığı yadsınamaz bir gerçektir. Ancak sanal ortamın denetlenemezliği kötü niyetli kişileri dünyanın en büyük pazarı olan ilaç konusunda harekete geçirmiş, aynı zamanda ilacı rekabet unsuru haline dönüştürmelerine sebep olmuştur.

Avrupa Güvenli İlaca Erişim İttifakı’nın yaptığı son araştırma da göstermiştir ki özellikle internet yoluyla reçetesiz satılan ilaçların yüzde 62′si sahte veya gerekli miktarın altında etkili madde içermekte, geriye kalan ilaçların yüzde 16′sı yasa dışı yollardan ithal edilmekte, yüzde 33′ü bilgilendirme broşürü içermemektedir. Hastalar çoğu zaman, rekabet amacı taşıyan reklam unsurlarıyla yanlış bilgilendiriliyor.
One Comment

  1. mesut ödemiş diyor ki:

    Bir filme inandılar hapı yuttular. Burası Türkiye

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>