kulağa cisim kaçması Google

KULAĞA YABANCI CİSİMLERİN KAÇMASI HALİNDE YAPILACAK İLKYARDIM

Dışkulak yoluna genellikle buğday tanesi, fasulye, nohut, bezelye, kum gibi küçük cisimler veya böcek kaçabilir. Daha çok çocuklarda görülür.

- Kesinlikle bunları çıkartmak için tel, iğne, çöp gibi cisimler kullanmayınız. Kulak zarını delebilirsiniz.

- Hastanın başını yana çeviriniz. Eğer yabancı cisim ufaksa, yuvarlaksa,nem çekerek şişmemişse ve çok derine kaçmamışsa bazen kendiliğinden de düşebilir.

- Kulak kepçesini arkaya ve aşağıya çekerek yabancı cismin diş kulak yolundan dışarı çıkmasına yardım edilir. Ayrıca baş yana döndürülür.

- Kulağa su damlatmayınız. Kuru buğday, bezelye, nohut, fasulye gibi tahıllar su iler şişerek dışarı çıkmaları zorlaşır. Bunun yerine gliserin damlatınız.

- Kulağa böcek kaçmışsa el feneri tuttuğunuzda ışık,onların bulunduğu yerden dışarı çıkmasını sağlaya bilir.

- Ayrıca kulağa birkaç damla gliserin yoksa zeytinyağı damlatırsanız bu böceğin ölmesine ve dışarı atılmasına yardımcı olabilir.

- Eğer bu basit önlemlerle çıkaramıyorsanız ısrar etmeyiniz.
Kulak-burun-boğaz kliniğine gönderiniz.

Çocuklarda kulak ağrısına çok sık rastlanır. Çoğu kez orta kulaktaki bir iltihaptan ileri gelebildiği gibi üst solunum yollarındaki rahatsızlıklar sırasında da kulak ağrısına rastlanabilir. Mikroplar buraya, ortakulaktan boğaza açılan östaki borusu ile gelebildiği gibi kan yoluyla da gelebilir.

Örneğin; Nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda zorlu sümkürme sunucu mikroplar ortakulağa geçebilir ve orta kulak iltihabı yapılabilir.

- Kulak üzerine havlu sarılmış sıcak termofor ya da sıcak havlı koyunuz.
- Kulağa 1-2 damla gliserin ya da varsa kulak damlası damlatınız, bunlar yoksa birkaç damla ılık zeytin yağı damlatınız.
- Ağrısı için aspirin veriniz.

Eğer kulak ağrısı birkaç saatte geçmiyorsa hatta ağrı geçtikten sonra bile doktora gidiniz. Çünkü, orta kulağın içinde apse gelişebilir. Gerekirse bunun kulak, burun, boğaz uzmanı tarafından boşaltılması ve tedavisi yapılır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>