Brusella Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Google

Brusella Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Brusella, hayvanlardan ve hayvansal gıdalar yolu ile bulaşan, özellikle kemik ve eklem tutulmaları ile kendini gösteren ama bunların dışında vücuttaki diğer sistemleri de etkileyen ateşli bir hastalıktır.

Brusella hastalığı özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanların pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi ile ortaya çıkar.

Brusellanın Belirtileri

Brusella kemik ve eklem problemleri ile kendini gösterir. En sık görülen belirtisi kalça ekleminde tutulmadan kaynaklanan kalça ağrısıdır. Ülkemizde kalça ağrısı ve ateş problemi olan her kişinin Brusella hastalığı şüphesiyle mutlaka bir uzmana görünmesi tavsiye edilmektedir. Bu belirtilerin yanında bazen yüksek ateşle birlikte beklenmedik uzuvlarda da tutulmalar görülebilir. Kabaca söylemek gerekirse Brusella’nın tutulma yapmadığı uzuv yoktur. Brusella hastalığında kan değerlerinin değişmesinden, testislerde şişmeye kadar bir çok bulguya rastlanabilmektedir.

Brusella teşhisinde kan alınması yapılan basit testler kullanılır. Ancak hastalığın kesin teşhisinde vücuttan alınan örneklerdeki bakterilerin üretilmesi yöntemi kullanılır.

Brusella Nasıl Tedavi Edilir?

Brusella’nın dünya sağlık örgütü(WHO) tarafından önerilen ve 30 yıldır hiç değişmeden uygulanan bir tedavisi vardır. Bu yöntem son derece basit ve iki ilacın bir arada kullanılması ile uygulanan kombine bir tedavidir. Bu açıdan Brusella diğer hastalıklardan ayrılır. Şöyle ki; bakteriler zaman içerisinde evrim geçirerek kendileri için geliştirilen ilaçlara karşı direnç gösterirler. Ancak Brusella bakterisi o ölçüde direnç gösterebilen bir bakteri değildir. Yani evrim geçirme özelliği oldukça düşük bir bakteridir.

Brusella tedavisinde doksisiklin ve rifampisin denilen iki ilaç birlikte uygulanır. Çocuklarda tedavi uygulanırken ilaçların yan etkilerine dikkat etmek gerekmektedir. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçlarda da yan etkiler görülebilmektedir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>