Doğrudan eksizyon nedir Google

Doğrudan eksizyon nedir

Küçük benler bir bıçak ile doğrudan alınabilir ve yara kenarları birbirine dikilerek bir yara izi bırakır.

Buna doğrudan eksizyon denir. Çoğu zaman nevüs pigmenti yaranın kenarlarından “sızar”. Birden çok re-eksizyon gerekebilir. Yara izlerinin tamamen iyileşmesi yıllar sürebilir. Kırmızılık ve kabartı aylar boyunca kaybolmaz. Yaralar kısmen hissiz veya kısmen kırılgan olabilirler.

Bir yılın sonunda devam eden hissizlik ve kırılganlık hali kalıcıdır. Yara izleri genişleyebilir veya büyüyebilir. Bunlara hipertrofi yaralar denir.

Buralarda ekstra et de oluşabilir. Bunlara keloid denir. Afrika kökenli insanlar bilinmeyen sebeplerden ötürü keloid oluşumuna özellikle eğilimlidir. Keloidler ve hipertrofi yaraları steroid kremi ile tedavi edilebilir ve küçültülebilirler ancak yine de kalıcı olmaktadır.

Pek çok üyemizde hipertrofi yaraları görülmüştür. Yaraları sürekli yağlı tutmak, güneş kremi kullanmak ve aşırı güneş ışığından korumak iyileşme sürecine yardımcı olur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>