Kemoterapi Nedir Nasıl Uygulanıyor Yan Etkileri Nelerdir Google

Kemoterapi Nedir Nasıl Uygulanıyor Yan Etkileri Nelerdir

Kemoterapi, ilaçla tedavi anlamına geliyor. Cerrahi sonrası koruyucu kemoterapiye “Adjuvan kemoterapi” adı veriliyor. Tümör tipine, evresine göre bunun uygulama sayısı baştan belirdi durumda. Meme, kalın bağırsak, yumurtalık, testis, küçük hücreli dışı akciğer ve bazı kemik tümörlerinde koruyucu kemoterapinin, nüks etmeyi azaltmada ve yaşam süresini uzatmada katkısı saptandı. Bu yüzden tüm dünyada standart olarak uygulanıyor. Tümör hücreleri hızlı bölünen ve çoğalan hücreler. Kemoterapi ile bu hücreler ya öldürülüyor, ya da büyümesi durduruluyor. Kemoterapi ilaçları bazen tek başına, bazen de birlikte ve değişik yollardan verilerek uygulanıyor.

Kemoterapi Nasıl Uygulanıyor

Kemoterapide yapısı ve etki mekanizması farklı birçok ilaç kullanılıyor. Bunlar esas olarak ya hücre öldürücü, ya da hücre çoğalmasını öldürücü ilaçlar. Ayrıca bir kısım hormonlar veya hormon baskılayıcılar, bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar ile son yıllarda sayıları giderek artan hedefe yönelik biyolojik ilaçlar da bu kapsama giriyor. Kemoterapi uygulanan hastalara ayrıca kemoterapinin yan etkilerini önleyen diğer ilaçlar da veriliyor. Uzman doktorlar, kemoterapinin mutlaka bu konuda eğitimli kişilerin çalıştığı merkezlerde uygulanması gerektiğinin altını çiziyor: “Kemoterapi basit bir serum tedavisi değildir. Kemoterapi ilaçları özel ortamlarda hazırlanır ve atıkları çevreye zarar vermeden uzaklaştırılır. Hazırlanması sırasında eldiven ve maske gibi koruyucu tedbirlerin alınması gerekir. Kemoterapinin hazırlandığı ve hastalara uygulandığı ortamlarda kesinlikle çocuk ve hamileler bulunmamalıdır.”

Kemoterapide kullanılan ilaçlar, sıklıkla serum içerisinde ve damar yoluyla belirli bir sürede veriliyor. Bunun için hastanın tüm gün hastanede yatması gerekmiyor. Ancak 24 saat ya da daha uzun süreli uygulamalarda hastaneye yatma gereği doğabiliyor. Bazı kemoterapi ilaçları ağızdan veriliyor. Bir kısım ilaçlar vücut (karın boşluğuna, akciğer zarı içine, mesane içine) da verilebiliyor. Damar yoluyla verilen bazı ilaçların taşınabilir plastik pompalar içinde verilip, bunları uygulayabilmek için hataya geçici bir katater takılması öneriliyor. Böylece her kürde damar aranması sorunu yaşanmıyor ve ayakta uzun süreli bir tedavi alma şansı da sağlanmış oluyor.

Kemoterapinin Yan Etkileri Nelerdir

Kemoterapi büyeyen ve bölünen hücreleri öldürdüğü için bu özellikleri olan normal hücrelere de zarar verebiliyor. Uzman doktorlar, özellikle kemik iliği, sindirim sistemi, üreme hücreleri ve deride saç foliküllerinin kemoterapiden etkilenme olasılığının yüksek olduğunu söylüyor. Bu yan etkilerin derecesi kullanılan ilacın türüne, dozuna, tümörün tipine ve hastanın yapısına göre değişiklikler gösteriyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>