kusmanın nedenleri nelerdir Google

kusmanın nedenleri nelerdir

kusma nedir

Kusma, mide içeriğinin veya gıdaların yedikten bir zaman sonra ya da yemeden de olabilir; geriye gelmesi durumudur. Kusma dediğimiz olay mutlaka bir mide bulantısı ile kendini gösterir. Kusmanın bir çok nedeni olabilir. Bunlar; sindirim sistemi ile ilgili sebepler olabildiği gibi, sinir sistemi ile ilgili sebepler de olabilir. Bunların dışında bazı ilaçların yan etkisi, sistemik bazı hastalıklar, enfeksiyonlar, mekanik sebepler, ülser, tümöre bağlı sebepler, ince bağırsak ve kalın bağırsaktaki tıkanmalar kusmaya neden olabilen durumlardır.

Ani başlayan kusma durumlarını ciddiye almak gerekmektedir.

Santral sebepler denilen beyinle ilgili hadiseler; beyin tümörleri, bazı ciddi nörolojik hastalıklar, kafa içi basıncının arttığı durumlarda fışkırır tarzda şiddetli kusmalar ortaya çıkabilir. Safra kesesi hastalıklarında da yine kusmalar görülebilir. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde kusmalar görülebilir. Bütün bunlardan farklı olarak özellikle kanser nedeniyle uygulanan kemoterapide kullanılan ilaçlar da kusmaya neden olabilmektedir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>