renk körlüğü genetik midir renk körlüğü nedir Google

renk körlüğü genetik midir renk körlüğü nedir

Renkleri görmek hepimizin hayata bakışında son derece önemli. İnsanlar siyahtan beyaza kadar olan renkler içinde tüm renkleri kırmızı, mavi ve yeşil ana renklerinin birbiriyle kaynaşmasından elde eder ve görürüz. Bu renk tayfı dediğimiz renklerin içinde, bütün renkleri birbirleriyle karışarak görürken bazı kişilerde bu renklerin bazılarını tanıyamama yani görememe vardır. Kırmızı, mavi ve yeşil renklerden birinin, ikisinin ya da üçünün birden görülememesi durumuna renk körlüğü ya da tıp dilindeki adı ile diskromatopsi adı verilir.

Genel olarak diskromatopsi kırmızı ve yeşile karşı olur. Ancak bazı kişilerde nadiren 3 renkte yani, kırmızı, mavi ve yeşil renklerinin hiçbiri görülemeyebilir. Bu durumdaki hastalara total renk körü adı veriliyor.

Renk körü göremez demek değildir. Renk öğrenilerek elde edilen birşeydir ve bize çocukluğumuzda öğretilir. Örneğin; beyazı siyah diye öğrenirsek onu siyah diye biliriz. Ancak renk körleri renkleri yine de grinin tonları olarak görürler. Grinin tonları olarak gördüğü renklerin içinde kırmızıyı bir başka gri tonu, yeşili başka bir gri tonu ve maviyi başka bir gri tonu olarak görür ve yine kırmızı, mavi ve yeşili ayırt edebilirler. Ancak burada ayırt edemedikleri renklerin tonlarıdır.

Renk körlüğü kuzey ülkelerinde daha sık görülür.

Renk Körlüğü Genetik midir?

Renk körlüğü temelde genetik bir rahatsızlıktır. Ancak renk körlüğünü tek bir genetik rahatsızlığa bağlamak mümkün değildir. Renk körlüğü genelde X dediğimiz resesif (kadının taşıyıcı erkeğin iste hasta olduğu durum) duruma bağlı genetik bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani anne genetik olarak bir kromozom bozukluğuna sahipse erkek çocukların %25 inde renk körlüğü durumu oluşur. Renk körlüğü anneden erkek çocuğa geçen bir genetik rahatsızlık olup, babadan çocuklara geçme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>