acı bakla Google

Acıbakla (termiye) Baklagillerden; otsu bir bitkidir. Acı taneleri kullanılır. Yetiştiği Yerler Avrupa, Balkanlar ve Türkiye’de bilhassa Marmara ve Ege bölgelerinde yabani olarak yetişmekte, ayrıca yetiştirilmektedir.

İçindeki Maddeler : Sabit yağ ve lupinin, spartein gibi alkaloidler taşımaktadır.

Acı Baklanın Faydaları

Besleyicidir. İdrar söktürür ve idrar yollarını temizler. Prostat hastalarına iyi gelir. Böbrek iltihabını giderir. Böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardımcı olur. Baş ağrılarını dindidir. Romatizma, lumbago ve siyatik ağrılarını keser. Albümin miktarını düşürür. Vücutta biriken tuzu atar. Kuvvet verici ve barsak parazitlerini düşürücü etkileri vardır. Şeker hastalarında kan şekerini azalttığı idda edilmektedir. Zehirsizleştirilmiş baklalardan 10-20 adet yenilebilir.

Acı Bakla Neye iyi Gelir?

Adet kanamalarını artırır ve kolaylaştırır, doğum sonrası akıntıların gelişini rahatlatır. Toz haline getirilmiş kavrulmuş tohumlardan sabah aç karnına 1 kahve kaşığı alınır. Ağrılar (Migren), Egzama Sedef, Çocuk Felci, Kabızlık, Anjin, Kalp Damarlarında Tıkanma, Alerjik Hastalıklar, Kollestrol, Boyun Fıtığı, Epilepsi (sara), Bel Fıtığı, Kireçlenme , Astım Bronşit , Guatr, Bademcik İltihabı, Mide Ülseri, Gastrit, Boğmaca, Romatizma, Sarılık, Basur (Hemeroid), Sinüzit, Sivilceler, Felç, Tansiyon Düşüklüğü, Grip, Verem (Tüberküloz), Ağız Kokusu, Altını Islatan Çocuklar, Adet (aybaşı) Sorunu, Akciğer İltihabı, Lösemi (all – aml), Baş Dönmesi, AFT (Ağızda Ülser), Fil Hastalığı, Akdeniz Anemisi, Rahimde İltihap, Kist, Çocuk Olmama (Erkekten Dolayı), Cinsel Soğukluk, Çocuk Olmaması, Bel Soğukluğuna iyi gelir.

Acı bakla Nasıl Kullanılır

Acı bakla Tohumları kavrulup çekilerek toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak ya da lapa haline getirilerek de kullanılır. Lapa halinde yara ve deri hastalıklarında kullanılır. Olgun tohumları acı lezzetli ve zehirli bileşikler taşıdıkları için, bunları uzaklaştırmak maksadıyla kaynar suda bir müddet tutulurlar. Gevşeyen kabuklar soyulup bakla yenir veya bu tohumlar lapa haline getirilerek harici olarak deriye sürülebilir. Tohumlar kavrulup, değirmende çekilerek toz haline de getirilebilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>