acı yonga bitkisi Google

acı yonga bitkisi hangi hastalığa neye iyi gelir ne işe yarar

acı yonga ağacının bitkisi İnce kabuklarının üzerinde sarı benekler vardır. Çiçekleri kırmızıdır. Sıcak ülkelerde yetişir. Bu ülkelerde; acı ağaç kabuklarından yapılan kaplardan su içenlerin kuvvetleneceğine inanılır.

acı yonga latince adı : Quassie Amara

acı yonga bitkisi diğer isimleri : Acı Yonga, Acı Ağaç, Acı Odun, Acı Tahta, Kuasya

acı yonga bitkisi toplama ve kurutulması : Sıcak ülke ağacı olan acı yonga, gövde ve yan dalları kesilerek kurutulur ve böylece muhafaza edilir.

acı yonga bitkisi içindeki maddeler : Acı ağacın içinde, rezin, uçucu yağ ve acı bir madde olan quassin bulunmaktadır.

acı yonga bitkisinin faydaları : Acı tadı sebebi ile tükürük salgısını arttır, mide ve bağırsak hareketlerini fazlalaştırır. Böylelikle iştah açar ve sindirimi kolaylaştırır. Acının tonik etkisiyle kuvvet verir ve ateş düşürür. 1 lt. içine 5-10 gr. ağaç yongası konur ve 5-6 saat dinlendirilir. Dinlendirildikten sonra süzülür ve günde 3 defa yarım ya da bir bardak şeklinde içilir. Acı yonga bağırsak solucanlarını düşürücü etkiye sahiptir.

Kaynatılmış ve soğutulmuş suyu ile lavman yapmak gerekmektedir veya bu hazırlanan sudan günde 3 bardak içilir. Fazla içilirse kusma, baş dönmesi gibi yan etkiler görülebilir. Acı yonga böcek öldürücü etkiye sahiptir. Ağaç parçalarıyla kaynatılmış su, vücudun çıplak kısımlarına sürülerek böcekler uzak tutulur. Ayrıca bu şekilde elde edilen spreyler bahçelerde kullanılır. böcek kovucu etki için, 10 gr. acı yonga 60 gr. suda iyice kaynatılır.

acı yonga bitkisi nasıl kullanılır : Kullanılacağı zaman küçük parçalara ayrılıp yonga haline getirilir ve su ile kaynatılır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>