acur Google

acurun faydaları acur ne işe yarar acur nasıl tüketilmeli

Acur kabakgillerden olup hıyarın bir çeşididir. sıcak memleketlerde bilhassa yaz mevsiminde yetişen ve sağlık için pek faydalı olan bir sebzedir. Birkaç cinsi vardır, hıyardan biraz uzuncadır. Acur soğutucu ve rutubet verici özelliklere sahiptir. En iyisi olgunlaşmış olanıdır, harareti teskin eder, susuzluğu giderir. en iyi taze olanıdır. Acur, hıyardan daha hafiftir. İdrarı söktürür. Acuru, yaş hurma ile beraber yenilmesi daha faydalıdır. Acurun mizacı ikinci derecede soğuk ve rutubetlidir. Midenin hararetini söndürür. Midede yavaş bozulur. Böbrek ağrılarına ve idrar yollarına karşı faydalıdır. Kokusu baygınlığa karşı faydalıdır. Tohumu idrarı söktürür, yaprağı ile sargı yapıldığı zaman köpek ısırmasına karşı faydalıdır. Mideden yavaş yavaş iner. Mide öz suyu için, iyi değildir. Fakat hurma, kuru üzüm, bal veya zencefil ile birlikte yenildiği zaman yan etkisini giderir. Acur yaş hurma ile tüketilirse şişmanlık yapar.

içindekiler : Tohumunda %45 civarı katıyağ, etinde şeker, glikoz, fruktoz

acurun faydaları

Sindirim kolaylaştırıcı : Acur yemek sindirimi kolaylaştırır.
Hararet teskin edici : Susadıkça acur yenirse harareti söndürür.
Vitamin eksikliği : Hurma ile beraber yemek vitamin eksikliğine iyi gelir.
Baygınlık : Acur koklamak baygınlığa iyi gelir.
Sarılık : olgun acur rendelenip balla karıştırılarak yenmeye devam edilir.
İdrar söktürücü : Acur çekirdekleri dövülüp kaynatılır, balla tatlandırılarak içilir.

acur nasıl tüketilmeli : Acur, salatalık gibi cacık olarak, taze olarak yenir. Bal ve hurma ile yemek daha şifalı ve sünnettir. Birinin (hurmanın) hararetini, diğeri (acur) söndürür.

yan tesiri : Soğuk mizaçlılar hurma ve bal yerlerse isabetli olur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>