ahlat meyvesi Google

ahlat meyvesinin faydaları ahlat meyvesi nasıl tüketilir ne işe yarar

ahlat ağacı meyvesi dikenli olduğu için hayvanların zararlarından korunur hemen gelişip boy atar. Sulanması gerekmez, köyümüz iklimine uygundur. Derin kök yapısı nedeniyle özellikle kurak iklim ve toprak şartlarına iyi uyum gösteren ahlat doğal olarak bulunduğu Orta Anadolu’nun dağlık ve kıraç alanlarında çok eski zamanlardan bu yana Ankara armudu ve diğer armut çeşitleri ile aşılanarak anaç olarak değerlendirilmektedir.

Genelde ahlat yaygın adıyla bilinir. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır. Anadolu’nun hemen her yerinde bulunan, bir ağaç türüdür. Kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklı bir türdür. Kurak yerlerde, orman açıklıklarında, antropojen bozkırlarda özellikle ormandan açılmış tarla içlerinde çeşitli türleriyle birlikte meyvesi ve gölgesi için bırakıldığı yerlerde yaygın olarak bulunur.

Yetişme koşullarına bağlı olarak üç-on metre arasında boylanabilen çoğunlukla ufak bir ağaçtır. Yaprakları dar, gri-yeşil yoğun tüylü ve tam kenarlıdır. Nisan ayında çiçek açar, meyvesi sonbaharda olgunlaşır.

Ahlat meyvesinin özellikleri : (Pyrus elaeagrifolia) : Yaban Armudu olarakda bilinen ahlat bitkisi, gülgiller familyasındandır. ahlat kökü kendiliğinden yetişir ancak daha sonra ahlat ağacı aşılanır ve meyveleri olgunlaştığı zaman yenir. Ahlat olarak da bilinen bu bitki kendiliğinden yetişen ve armut aşılanan bir ağaçtır. Sonbaharda olgunlaşan meyvesi 3-4 cm. çapında ve oldukça buruk lezzettedir. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır. yaban armudunun faydaları

Ahlat meyvesinin faydaları

• Meyveleri ishali kesmeye iyi gelir,
• Zehirli böcek sokmalarında filizleri dövülürse yaraya faydası olur.
• Ahlat meyvesi yabanidir ve kendi kendine yetişir ama gerek meyvesi gerek yaprakları filizleri ile faydalıdır. Ahlat meyvesi kökü kendiliğinden meydana gelir.

Ahlat meyvesi nasıl kullanılır : Yaban Armudu nasıl kullanılır. Yemişi olgunlaşınca yenir. Meyvesi ishali kesmekte etkilidir. Filizi ezilip zehirli hayvan ısırığının olduğu yere sürülerek tüketilmeli.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>