akyıldız soğanı Google

akyıldız soğanı ve yaprağının faydaları

akyıldız soğanı ilkbahar sonunda beyaz çiçekler açan, 20 cm yüksekliğinde otsu bir bitkidir. Avrupa, Anadolu ve Kıbrıs’ta yaygın bir türdür. Boş arazilerde, yamaç ve kırlarda, çayırlarda bolca bulunur. Akyıldız soğanı, beyaz çiçekli, otsu ve çok yıllık bir bitkidir.

Çiçekler gövdenin ucunda ve 8-20 tanesi bir arada bulunur. Anadoiuda yaygın bir türdür. Dış tarafı yeşil renkle bezeli beyaz çiçekleri ile Ornithogalum türleri arasında en çekici olanlarından biridir. Gövdesi üzerinde çiçek sayıları 3-12 arasında değişen Mart-Mayıs aylarında çiçeklenir.

akyıldız soğanı latince adı : Ornithogalum Umbellatum

akyıldız soğanı diger isimleri : Akyıldız Soğanı, Köpek Soğanı, tükürük otu

akyıldız soğanı toplama ve kurutulması : İlkbahar başlarında veya sonunda soğanlar sökülüp, güneşte kurutulur.

akyıldız soğanı içindeki maddeler : Nişasta, saponinler, C vitamini, müsilaj ve convallotoxin olmak üzere glikozitler taşımaktadır.

akyıldız soğanının faydaları : akyıldız soğanı hangi hastalığa neye iyi gelir ne işe yarar Akyıldız soğanı, eski Yunanalılardan beri sivilceleri olgunlaştırmak için kullanılmaktadır.

• sivilceleri olgunlaştırmak için,
• kusturucu,
• idrar artırıcı,
• kalbin kasılmasını kuvvetlendiricidir.
• Ancak yüksek dozlarda zehirlenmelere yol açabilir. Dahili etkilerin sebebi convallotoxindir.

akyıldız soğanı nasıl kullanılır : Akyıldız soğanının yaprakları Anadolu’da yer yer sebze olarak kullanılmaktadır. Toprak altı yumruları ise yenmek, taze veya pişmiş olarak çıbanların, sivilcelerin üzerine bağlamak suretiyle kullanılır. Kalbe etki eden zehirler taşıdığından dikkatli ve az kullanılmalıdır.

akyıldız soğanı zararları : yüksek dozlarda zehirlenmelere yol açabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>