altın kökü ipeka Google

Altın Kökü Bitkisi Sağlıktaki Faydaları

altın kökü bitkisinin ve ipekanın faydaları

ipeka bitkisinin ana vatanı Güney Amerika olan Uragoga ipecacuanha, ormanlık bölgelerde yetişen, daima yeşil, yapraklı ve otsu bir bitkidir. Altın Kökü olarak da bilinir. Çeşitli alkoloidler, nişasta ve şeker içerir. İpeka 20-40cm boyunda küçük bir çalı görünümünde, ekvatorda yetişen bir tropik iklim bitkisi olması nedeni ile sürekli yeşildir. Çiçekleri oldukça küçük, topluca bir arada, salkım şeklinde, taç yaprakları beyaz renktedir. Meyveleri önce ham iken yeşil, olgunlaşınca kırmızı bir renk alır ve meyvelerinin topluca bir arada durması nedeni ile baş meyvesi diye de anılır. Kökleri 4-6mm kalınlıkta 10-20cm uzunluğunda ve köklerin uç kısımlarında ayrıca boğum boğum depo kökler bulunur ve bunlarda 5-7 mm kalınlığında 10-20cm uzunluğundadır.

altın kökü bitkisi faydaları

• ipeka az miktarda kullanıldığında, bronşite iyi gelir.
• mide iç yüzeyine etki ederek balgam söktürür.
• Dizanteri mikrobunu öldürmekte çok etkilidir.
• Karaciğer iltihaplarında da faydalıdır.
• Fazla miktarda kullanılırsa mide bulantısı ve kusmaya neden olabildiği için zehirlenmelerde kusturucu olarak faydalıdır.

altın kökü bitkisi nasıl kullanılır : ipeka altınkökü bitkisinin adından da anlaşılacağı gibi kökleri kullanılır. 0.5 gram kadarı balgamı söktürmeye yardımcı olur. ipeka kökü zehirli değildir, fakat 1.5 gramdan fazlası bulantı ve kusmaya neden olur. Bu etkisinden dolayı ilaç ve besin zehirlenmelerinde kusturucu olarak kullanılır. İpeka, nefes darlığı, ishal ve düşük tansiyon gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

altın kökü bitkisi zararları : yan tesirleri oldukça çoktur. Şayet yüksek dozajda veya uzun süre kullanılır ise zehirleyebilir
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>