altınbaşak otu Google

Altınbaşak Otunun Sağlıktaki Faydaları

altınbaşak otunun ve bitkisinin faydaları

Altınbaşak Otu kahverengimsi renkli gövdesi ile dikine yükselir. altınbaşak çiçeği demet şeklinde ve oldukça sık olup bir aradadır. altınbaşak yaprağı oturmuş mızrak şeklinde, ucu sivri, kenarları kertikli ve düzdür. Çiçekleri oldukça küçük çan şeklinde, 3-5m büyüklüğünde, yukarı doğru dikine durur vaziyette, taç yaprakları altın sarısı renkli ve 10-15 adettir.

Halk arasında dalak otu veya mayasıl otu olarak da bilinmektedir. Genellikle 30-40 cm boylarında olmakla birlikte 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Adını, altın sarısı rengindeki çiçeklerinden almaktadır. Yahudiotu ve Altınasa olarak da adlandırılmaktadır.

Türkiye’nin hemen her yöresinde yetişmesi mümkündür. Nisan-Mart aylarında saksı, kasa veya çamlıklarda hazırlanan humuslu toprağa ¼ veya 1/5 oranında da kum katılır ve bu toprağa tohumları ekilebilir ve daha sonrada fideler Mayıs ayında tarla veya bahçelerin güneşli yörelerinde 30-40cm oranında geldiğinde dikilerek yetiştirilebilir.

altınbaşak otu Solidago virgaurea Genellikle 30-40 cm boylarında olmakla birlikte 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Adını, altın sarısı rengindeki çiçeklerinden almaktadır. Yahudiotu ve Altınasa olarak da adlandırılmaktadır. İçeriğinde P vitamini, saponinler ve flavonlar bulunmaktadır.

altınbaşak otunun faydaları : Altınbaşak Otu neye iyi gelir Kuvvetli bir idrar söktürücü olan Altınbaşak otu idrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar yollarındaki taşları düşürmekte faydalıdır.
• Böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı etkilidir.
• Romatizma, varis ve eklem iltihaplarına karşı etkilidir.
• Mide ve bağırsak gazlarını giderir, bulantıyı önler.
• Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.

altınbaşak otu nasıl kullanılır : altın başak bitkisi çiçeklenme zamanında toplanan bitkinin toprak üstü kısımları taze ya da kurutulmuş olarak tüketilmeli. Dahilen çayı yapılır, haricen ise toz haline getirilerek kullanılır. Çayı, varisler, adet kanaması, egzama ve eklem romatizması şikayetlerini azaltır.

Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilerek yaraların üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. Altınbaşak otu yün ve pamuklara renk vermek için de kullanılmaktadır. Altınbaşak Otu çayı nasıl yapılır yapılışı Bir bardak sıcak suya, 1 tatlı kaşığı konulup 10 dakika demlenip içilir.

altın başak otu zararları : Yan tesirleri Altın başak otunun tentürü, ekstresi veya kapsülünün bilinen bir yan tesiri yoktur. Sadece böbrek iltihaplanması halinde Altın başak otu yerine Gökçek Böbrek ve Mesane çayının kullanılması gerekir. Çünkü çözülen aşırı iltihap kaşıntılara sebep olabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>