arı sütü Google

arı sütünün faydaları ve arı sütü nasıl kullanılır

İşçi arılar, 2-3 ay yaşarken, içlerinden sadece birisi 40 kat fazla; 5-7 sene ve binlerce yumurtalık bir verim ile yaşar. Bu arının tek farkı arı sütüyle beslenmesidir. İdeal arı sütü dozajlarıyla kullanıldığında insanlarda benzeri verim ve yaşam kalitesine yol açar. Kanser başta olmak üzere bütün ağır hastalıklarla savaşımda önemli bir destektir.

Gebelikle ilgili pek çok araştırma arı sütünün kadında doğurganlığı ve erkekte sperm kalitesini artırdığını çok net bir şekilde ispatlamıştır. Arı sütü, işçi arıların yutmaksızın çiğnedikleri, çiçek tozlarından yaptıkları ve başlarının üstündeki bir bezede sakladıkları özel bir madde ile karıştırdığı maddedir. Bu kuvvetli protein gıdası bebek arıları (larvaları) ilk 2 günde, küçük bir arıya dönüştürür.

Bu işlem gerçekleştikten sonra, işçi arılar arı sütü üretimini azaltırlar ve sadece mevcut kraliçe arı ve bir sonraki sefer kraliçe arı olarak seçilen prenses arı için üretime devam ederler. Hem kraliçe arı hem de prenses arı bu gıda ile beslenmeye devam eder. Teknik olarak arı sütü üretimi ana arı üretimine benzer olarak “Doolittle yöntemi” olarak adlandırılan “larva transferi yöntemi” ile yapılmaktadır. Çok miktarda larvadan az miktarda arı sütü elde edildiği için maliyetin yüksek olması dezavantajıdır.

arı sütü diger isimleri : Arı Sütü, Royal Jelly

arı sütü toplaması : Arı sütü, işçi arıların yutmaksızın çiğnedikleri, çiçek tozlarından yaptıkları ve başlarının üstündeki bir bezede sakladıkları özel bir madde ile karıştırdıkları maddedir. Bu kuvvetli protein gıdası bebek arıları (larvaları) ilk 2 günde, küçük bir arıya dönüştürür. Bu işlem gerçekleştikten sonra, işçi arılar arı sütü üretimini azaltırlar ve sadece mevcut kraliçe arı ve bir sonraki sefer kraliçe arı olarak seçilen prenses arı için üretime devam ederler.

Hem kraliçe arı hem de prenses arı bu gıda ile beslenmeye devam eder. Teknik olarak arı sütü üretimi ana arı üretimine benzer olarak “Doolittle yöntemi” olarak adlandırılan “larva transferi yöntemi” ile yapılmaktadır. Çok miktarda larvadan az miktarda arı sütü elde edildiği için maliyetin yüksek olması dezavantajıdır.

arı sütü içindeki maddeler : Arı sütü mineral, protein, aminoasit, yağ çeşitleri ve enzim içermektedir.

arı sütünün faydaları : arı sütü hangi hastalığa neye iyi gelir ne işe yarar Apiterapi, arı ürünlerinin çeşitli hastalıkların önlenmesi veya iyileştirilmesi amacıyla kullanılmasına denir. Ülkemizde henüz literatüre tam olarak oturmamış apiterapi merkezleri başta Japonya, Doğu Asya ülkeleri, Kanada ve Amerika gibi birçok ülkede yaygın olarak hizmet vermektedirler.

Arı sütü öncelikle sağlıklı bir yaşamın, en değerli besin maddelerindendir. Düzenli olarak kullanıldığında, insan organizmasındaki aksaklık ve rahatsızlıkların giderildiğini yapılan klinik deneyler göstermiştir. Faydalarından kısaca bahsedecek olursak, kalp damarlarını temizler, hücrelerin yaşlanmasını durdurur, hücreleri yeniler. Organizmaya canlılık ve kuvvet verir. Tansiyonu ayarlar. Kansızlığı giderir, bayanlarda bozulan kan dengesinin normale dönmesine yardımcı olur.

Sinir rahatsızlığı depresyon ve asabiyeti önler. Böbrek ve idrar yolları hastalıklarının normalleşmesinde, sarılık hastalığının tedavisinde, mide ve bağırsak yaralarının tedavisinde faydalıdır. Saç dökülmesi ve beyazlaşmasını önler, geciktirir. İştah açar, ömrü uzatır. Cilt güzelliğini sağlamada, kanser hastalıkları, özellikle (kan kanserini) tedavisinde yeni bir ümit ışığı olarak bakılmaktadır.

Zihinsel ve fiziksel gücü arttırır, iktidarsızlığı önler, cinsel gücü arttırır. Nefes darlığına faydalıdır. Safra kesesi rahatsızlığını önler. Kısırlığa karşı etkilidir. Uyku bozukluklarını düzenler, tırnak erimelerini önler.

arı sütü nasıl kullanılır : En az 20 gün süreyle aksatılmadan sabahları kahvaltıdan 15-20 dk. önce 1’er gr. Ağızda emilim yolu ile yenir. Bu kullanım şekli ile günde 3 defa kullanılabilir. Kür ne kadar çok uygulanırsa, yararlılığı da o oranda artar. nasıl tüketilmeli Bal, polen, arı sütü karışımı karıştırılarak günde 3 defa aç karına (sabah-öğle-akşam) bir çorba kaşığı yenilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>