ayak otu Google

ayak otunun ve bitkisinin faydaları

Ayak Otu 1 metre uzayabilen, ota benzeyen ince uzun bir bitkidir. ayak otu kökü sapı toprağın içindede uzamasıyla bilinir. Kuzey almanya kıyılarında çok fazla bulunur. ülkemizde çayırlık ve kumluk tepelerde seyrek olarak bulunmaktadır.

ayak otunun içindeki maddeler : İçeriğinde Saponinler, silica ve turpentine adlı maddeler bulunmaktadır.

ayak otunun faydaları

• Terletici etkiye sahiptir.
• romatizma ağrılarını azaltmasıdır.
• Kan temizleyicidir. Kanı temizleme özelliği bulunmaktadır.
• Romatizma ağrısını azaltan etkiye sahiptir. Bu etkisi sayesinde, romatizmaya iyi gelen bitkiler arasındaki yerini alır.
• İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. İdrar söktürücü bitkiler içinde yer almasının yanı sıra terletici etkisi de bulunur.

ayak otu nasıl kullanılır : Ayak otu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. Kurutulan yaprakları önceden kaynatılmış suyun içinde on dakika kadar beklettikten sonra kullanılan durumlarda etkisini gösterir. Etkisini göstermesi açısından sade olarak tüketilmesinde şeker yada herhangi bir tadlandırıcının kullanılmaması tavsiye edilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>