barut ağacı Google

barut ağacı kabuğunun faydaları

4- 5 metre yükseklikte, yazın 6- 10 mm çapında olgunları siyah renkli meyveleri olan bir ağaçtır. Bütün Avrupa’da yetişen, nemli ormanları seven bir bitkidir. Yurdumuzda da kuzeyde özelliklede Kuzeydoğu Anadolu’da yetişmektedir. barut ağacı kabuğu hangi hastalığa neye iyi gelir ne işe yarar

barut ağacı latince adı : Rhamnus frangula

barut ağacı diğer isimleri : Barut Ağacı, Erkek Akdiken, Boya Ağacı

barut ağacı toplama ve kurutulması : Çiçekleri mayıs ile haziran aylarında gelişir. Tohumlar Ekim ile kasım aylarında olgunlaşır. Çiçekler erdişidir, tozlaşma böcekler vasıtasıyla sağlanır. Yarı gölge ya da yarı ışık ortamlarda nemli veya ıslak toprakları tercih eder. Yaşam alanını bataklıklar genellikle fundalıklar, nemli açık ormanlık ve turbalık alanlar oluşturur.

barut ağacı içindeki maddeler : Tanen, saponin şekerler, acı madde ve frangulin, glikofrangulin, frangulo-emodin gibi antrakinon türevleri barut ağacı kabuğunun içerdiği kimyasallardır.

barut ağacının faydaları : Barut ağacı bitkisinin taze kabuklar tahriş edici olduklarından kusturucudur. Eski kabuklar ise taşıdıkları antrakinon türevleri sebebi ile kalın bağırsakta su emilimini engelleyerek müshil olarak tesir ederler. Müshil etkisinin alışkanlık yapması sinamekiye göre daha zordur. Bu sebeple özellikle yaşlılarda görülen ve dışkılamama alışkanlığına bağlı, ancak müshil ilaç ile dışkılama yapılabilen vakalarda faydalı olacaktır. Bunun yanında tüm müshil ilaçlarda olduğu gibi 2-3 haftadan fazla kullanılmamalıdır.Kabızlık, safra yetersizliğine iyi gelir. Hemeroid, dolaşım bozukluğu, bağırsak parazitlerinde kullanılır. Karaciğer hastalıkları, sarılık, siroz hastalıklarında kullanılır. Haricen, çıban ve yaralarda kullanılır.

barut ağacı nasıl kullanılır : Kurutulmuş kabukların tozları günde 3 kez 1’er gr. olarak veya 100 gr. kabuk 1 lt suda kaynatılarak bu sudan günde 3 bardak içilir. Daha kuvvetli müshil gereken vakalarda çeşitli bitkiler ile kombine edilebilir. 20 gr. taş anasonu tohumu, 30 gr. nane yaprağı, 10 gr. sinameki, 30 gr. barut ağacı kabuğu veya hepsinden 25 gram olmak üzere papatya, rezene, sinameki ve barut ağacı kabuğu karıştırılır. Her 2 karışım da, 1 cezve kaynar suya 2 çay kaşığı atılarak 10 dk. Kaynatılır. Her gece içirilir. Barut ağacının meyvesi suyu da 1 çay kaşığı dozunda faydalı olabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>