böğürtlen Google

Böğürtlenin Sağlıktaki Faydaları

Böğürtlen (tilkiüzümü) : Gülgillerden bahçe çitlerinde, yol kenarlarında kendiliğinden yetişen, dikenli bir çalıdır. Yemişi ahududuya benzer, fakat ondan küçüktür. Önceleri kırmızı iken sonraları kararır. Yaprakları; çiçekleri açmadan toplanıp, kurutulur. Birçok türü vardır.

2- 3 metre boyunda, Haziran-Eylül ayları arasında beyaz çiçekli, sonbahara doğru olgunlaşan siyah meyveli, dikenli bir çalıdır. Tüm Avrupa ve Türkiye’de yaygın bir bitkidir. Yurdumuzda özellikle Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yol kenarlarında, ekilmemiş yerlerde sık rastlanır. İngiltere’de batıl bir inanışa göre böğürtlen 29 Eylül’den önce yenmelidir. Çünkü bu tarihten sonra şeytan üzerine tükürmek ve idrar etmek suretiyle böğürtleni kirletmektedir. Kızıl Kaliforniya’da Kızılderililerin ishale karşı en çok kullandıkları ilaçtır. Ayrıca Onedia yerlileri de dizanteri hastalığında kendilerini böğürtlen ile tedavi etmekteydi.

böğürtlen latince adı : Rubus caesius

böğürtlen diğer isimleri : Böğürtlen, karamık

böğürtlen toplama ve kurutulması : Böğürtlen tam olgunluğa geldiği zaman hasat edilmelidir. Genelde çeşitler kendilerine has renklerini almış koyu siyah renkte olmalı ve meyve sapları hafif esmerleşmiş olmalıdır. Ancak hasat zamanı tespitinde en önemli husus meyvelerin kolayca salkımdan ayrılabilecek durumda olmasıdır. Çünkü bazı çeşitlerde meyve rengi siyahlaştığı halde tam olgunlaşmamış olabilirler. Böğürtlen hasadı, sabah erken saatlerde yapılmalıdır. Böğürtlenler genellikle dikimden 3 – 4 yıl sonra tam verime yatmaktadırlar. Tam olgunluğa erişmiş meyveler hemen hasat edilmelidir. Hasadın birkaç gün gecikmesi meyvelerin yumuşamasına ve bozulmasına neden olmaktadır.

böğürtlen içindeki maddeler : Şekerler, tanen ve organik asitler içerir. C vitamini yönünden zengindir.

böğürtlenin faydaları : böğürtlen hangi hastalığa neye iyi gelir ne işe yarar Dâhilen kuvvet verici, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri vardır. Boğaz ve ağız hastalıklarında gargara şeklinde kullanılır. Taze yaprakları çiğnemek diş eti kanamalarında fayda sağlar. Uzun süren ateşli hastalıklarda böğürtlen sirkesi basit bir halk ilacıdır. Meyvelerin şeker hastalarında hafif kan şekerinin düşürücü etkisi mevcuttur. Derideki küçük yararlın iyileşmesini hızlandırmak amacıyla toz halindeki kuru yapraklar yara üzerine konur.

böğürtlen nasıl kullanılır : 4000 yıldan beri Avrupa’da toplanmakta, reçel, şurup ve sirke yapımında kullanılmaktadır. Su ile kaynatılarak içilir. Meyveleri güzel bir gıdadır. Ayrıca sıkılarak elde edilen böğürtlen özüde tıbbi etkilere sahiptir. Yaprakları ile tamamen olgunlaştıktan sonra toplanan meyveleri ve tohumları tüketilir. böğürtlen yaprağı ve tohumu su ile kaynatılarak, böğürtlen meyvesi ise komposto veya şurup yapılarak faydalanılır. Zencefil ile bal iyice karıştırılıp macun kıvamına getirilen böğürtlen sabah ve akşam birer ceviz büyüklüğünde yutulursa ağız felcine iyi gelir. Böğürtlen kökü kaynatılıp birer bardak içilirse şeker hastalarına iyi gelir. böğürtlen çayı 50 gr. kuru böğürtlen yaprağı 1 lt suda kaynatılır. Dahili kullanım için günde 3 bardak içilir. Gargara da bu sıvı ile yapılabilir. Ayrıca bu sıvı el losyonu olarak ta uygundur.

Kullanılan kısımları yaprakları, çiçek tomurcuklan ve meyveleridir. Yapraklar, bitki çiçek açmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Yapraklarda tanen ve organik asitler içerir. Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber; diş etleri, bademcik ve boğaz iltihaplarında, ishal ve basurda kullanılmaktadır.

Yapraklar, içerdikleri tanen maddesi Sayesinde, hafif kabız yapıcı etki içerir. İshale karşı kullanılabilir. Ayrıca, boğaz ve ağız boşluğu iltihaplarına karşı gargara ve çalkalama olarak kullanıma uygundur. Hafif mide rahatsızlıklarına karşı, mayıs papatyası ve Nane ile eşit oranda karıştırılarak kullanılabilir. En önemli kullanım alanıise gebelik süreciyle ilgilidir. Düşük olasılığına karşı dölyatağını güçlendirmek için, gebelik süreci boyunca, gönül rahatlığı ile, günde 1-2 bardak böğürtlen yaprağı çayı içilmelidir.

Kullanım biçimleri: Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış yaprak (veya bitki karışımı), orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak içilebilir.

Meyvelerin çok hoş bir tadı vardır ve kan yaptırıcıdır. Ama en Başta gelen özelliği, ses kısıklıklarında başarıyla Kullanılabilmesidir. Bu durumda, ılıklaştırılan taze meyve suyu, Derin gargaralardan sonra küçük yudumlarla yutulmalıdır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>