çitlembik ağacı Google

Çitlembik Sağlıktaki Faydaları

Çitlembik (celtis) : Karaağaçgiller familyasından; 70 kadar türü olan bir çeşit sakız ağacının meyvesidir. Çitlembik ağacının meyveleri mercimekten az büyük ve buruk fıstık tadındadır. Hekimlikte meyvesi, yaprağı, tohumu, yağı ve sakızı kullanılır.

Yaprakların kenarları keskin dişli, ucu ise oldukça sivridir. Yaprak sapı 1,5-2 cm civarındadır. Çitlenbik meyveleri 10-l2 mm çapında küre şeklinde ve sert yapıdadır. Renkleri kahverengimsi-siyahımsı olan bu meyveler pek lezzetli değildir. Mart-mayıs arasında çiçek açan çitlenbik ağaçları açık alanlarda, orman kenarlarında bulunur.

çitlembik ağacı bitkisi akdeniz iklim kuşağında ve Dünya’da benzer iklimlerde yetişir. Ülkemizde Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Güney Marmara illerinde, Toros Dağları’nın eteklerinde bol miktarda ve doğal olarak yetişmektedir. çitlembik hangi hastalığa neye iyi gelir ne işe yarar menenğiç bıttım çıtlık otu bitkisi nasıl kullanılır

çitlembik diğer isimleri : Menengiç, Çitlembik, Bıttım, Çıtlık, Sakızlık, Kurtmeç, Meneviş

çitlembik toplama ve kurutulması : Menengiç bitkisi meyvesi olgunlaştığı zaman toplanıp böceklerinden arındırılıp kurutulur. Sakızı doğal ifrazat oluşumundan elden edilebildiği gibi, yaralama veya çizimlerden sızan reçinenin toplanması ile de elde edilir. Yağı, olgun meyvelerin sıkılmasıyla elde edilir.

çitlembik içindeki maddeler : Sakızı asit ve nötral triterpen türevleri içerir. Mazısı yüksek miktarda tanen içerir. Meyveleri Rezin, uçucu yağ, sabit yağ ve terebentin ihtiva eder.

Çitlembik Faydaları

Çerez ve şekerleme endüstrisinde de kullanılan menengiç, halk arasında egzama, astım, ishal, sarılık, mide ağrısı, nefes darlığı, solunum yolları, ses teli, hazım problemleri gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır. Menengiç aynı zaman da mide ağrılarını dindirir ve öksürüğü keser. Ayrıca balgam söktürür, nefes açıcıdır, ağız salyasının kesilmesini sağlar, saçları koyulaştırır ve yaraları iyileştirici özelliği vardır. Dalak için çok yararlıdır. Ayak terlemesini önler. Böbrek kumlarının dökülmesini sağlar. Göğsü yumuşatır. Şişmanlatıcı özelliği vardır, ses tellerine iyi gelir. Kalp yetmezliği riskini azaltır. Yağlı bir içecektir ve E vitamini sayesinde kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda menegiç bitkisi, türk kahvesi yapımında kullanılır. Diğer kahvelere göre, daha yumuşak bir tada sahiptir ve besinsel lif bakımından çok faydalıdır.

Çitlembik Nasıl Kullanılır?

Çitlenbik süs bitkisi olup, sakızı haricen yara tedavisinde kullanılır. Meyvesi, vücuda kuvvet vericidir. Çitlenbiklere antep fıstığı aşılanabilir. Çitlenbik çekirdeğinden Kahve yapılır, denemeye değer.

çitlembik meyvesi ezilerek bala karıştırılır. Günde 1 ceviz büyüklüğü tüketilebilir. Ayrıca kavrularak çerez gibi yenir. Kabızlığı önlemek için günde 3 kez yarımşar gr. tüketilebilir. nefes darlığı ve astımda pipo ile dumanı çekilir. çitlembik yaprağı ve taze sürgünlerden şap ile birlikte sarı kumaş boyası yapılır.

Dahilen: Kökleri Sara hastalığına karşı kullanılır. Yapraklar ve genç sürgünler ishal kesicidir. Meyvesi yenilirse ağızdan akan salyayı kurutur, vücudu çok çabuk şişmanlatır, öksürüğü keser, mide ağrılarını dindirir, dalağa faydalıdır.

Kullanılışı: İshal kesici olarak 1 bardak kaynar suya,10 gr ufalanmış yaprak veya taze sürgünlerden konur, 10. dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir, Meyveleri yenilebilir.

Sara’da; 1 bardak kaynar suya,10 gr ince kıyılmış kök konur,10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Çitlenbik sakızı solunum yolu rahatsızlıklarında çitlerıbik sakızından günde 0,2 -0,5 gr içilir,

Haricen: Yaprakları kaynatılır, suyu ile baş yıkanırsa saçları, siyahlaştınr, yaraları iyi eder, ayak terlemelerini keser. (Ayaklar, kaynatılan suyun içine sokulur).

Çitlembik Zararları?

Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur. Yaprakları Kabızlık yapıcıdır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>