güzelavrat otu, otu, bitkisi, faydaları, türü, yağı, yararları, resmi, çayı, meyvesi, yapragı, ağacı, nedir

güzelavrat otu Google

Güzelavrat Otunun Sağlıktaki Faydaları

Güzelavratotu (belladon) : Patlıcangillerden; kireçli topraklarda yetişen 180 santimetre kadar boyunda, birkaç sene yaşayan nahoş kokulu bir bitkidir. Meyveleri kiraz gibi yuvarlak ve siyah renktedir. İçeriğinde Atropin vardır. Zehirlidir. Ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

Kullanılan Kısımları: Yaprakları, kökü, filiz uçları

Güzelavrat Otunun Faydaları

Hekimlikte ağrıları dindirmek için kullanılır. Mide ve bağırsak hastalıkları, astım, beyin hastalıkları, kalp hastalıkları ve sinir hastalıklarında kullanılır.

Güzelavrat Otu Nasıl Kullanılır?

Dahilen: Ağrı kesici, spazm giderici, ter, süt ve mide ifrazaunı azaltıcı, Astım nöbetlerini durdurucu etkileri vardır. Castritte, idrar enkontinansında spermatorede, kurşun zehirlenmelerinde, spazmodik Kabızlıkta ,vasıta tutmasında, (baş dönmesi, bulantı, kusma, çınlama ve sağlık belirtileri olan iç kulak fonksiyon bozukluğuna bağlı bir hastalık), veremlilerin fazla terlemelerini kesmek için.

Parkinson tedavisinde, sinir, guatr, hastalıkların tedavisinde, bazı kalp hastalıklarında, Kataral, bronşitlerde, sinirsel rahatsızlıklarda, düşük tansiyonda, Sakinleştirici olarak öksürükte kullanılır.

Güzel avrat otu yaprakları toz haline getirilir, günde 0,15 – 0,20 gr içilir, Kökleri Uyku hastalığından ileri gelen hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Güzelavrat Otunun Zararları?

Zehirli bir bitkidir. 1 gr büyük bir insanı öldürmeye kafi gelir. Tohumundan 10 adedini yemekte ölüme sebep olur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>